Seminarium Odnowy: Maryja Pneumatofora

PYTANIA ŻYCIA:

1) Jakie miejsce zajmuje Maryja w Twoim życiu, jakimi modlitwami zwracasz się do niej?
2) Czy twoja „pobożność maryjna” jest zgodna z Biblią i nauką Kościoła?
3) Różaniec… Jakie miejsce w twoim życiu duchowym zajmuje modlitwa różańcowa?

SŁOWA ŻYCIA (rozpoczynamy rozważanie słowami Psalmu 42):

1) Poniedziałek   Łk 1, 26-38 / Łk 1, 46-55
2) Wtorek   Łk 1, 39-56
3) Środa   Łk 2, 1-20
4) Czwartek   Łk 2, 21-40
5) Piątek   Łk 2, 41-52
6) Sobota  J 2, 1-12
7) Niedziela   J 19, 25-27 / Dz 1, 12-14

Patronką naszej wspólnoty jest Maryja – Pneumatofora, tj. „Niosąca Ducha Świętego” . To określenie pochodzące z Kościoła prawosławnego zwraca uwagę na szczególną więź pomiędzy momentem Wcielenia Słowa a momentem narodzin Chrystusa.
Sam moment Zwiastowania nazywany jest często „Małą Pięćdziesiątnicą”. Maryja stała się Matką Chrystusa, całkowicie zawierzając Bogu. Jako przedstawicielka nowego Ludu Wybranego – Kościoła, Maryja jest obecna wśród uczniów Chrystusa i razem z nimi oczekuje na dary Jego Ducha. Jan Paweł II w encyklice „Redemptoris Mater” ideę pośrednictwa Ducha Świętego złączył z ideą macierzyńskiego pośrednictwa Maryi: „W ten sposób Maryja, obecna w tajemnicy Chrystusa jako Matka, staje się – z woli Syna i za sprawą Ducha Świętego – obecna w tajemnicy Kościoła”. Obecność Maryi i Jej rola w tajemnicy Wcielenia oraz w tajemnicy Kościoła dokonały się dzięki działaniu Ducha Świętego oraz dzięki otwartości Maryi na to działanie. Maryja jest ikoną, typem i wzorem Kościoła, dlatego jako członkowie wspólnoty chcemy być szczególnie otwarci na inspiracje i działanie Ducha Świętego „tak jak Maryja”. Chcemy jako „Szkoła Modlitwy” być w „Szkole Maryi”, by uczyć się od Niej pokory, posłuszeństwa wiary, służby.

NABOŻEŃSTWO PIERWSZYCH  PIĘCIU SOBÓT MIESIĄCA
Wynagrodzenie składane Niepokalanemu Sercu Maryi

Wielka obietnica Matki Bożej Fatimskiej: W Fatimie 13 lipca 1917 r. Matka Boża powiedziała:  

„Widzieliście piekło, do którego idą dusze biednych grzeszników. Bóg chce je uratować, Bóg chce rozpowszechnić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca. Jeżeli uczyni się to, co wam powiem, wielu zostanie przed piekłem uratowanych i nastanie pokój na świecie”. 

„Przybędę, by prosić o poświęcenie Rosji memu Niepokalanemu Sercu i o Komunię św. wynagradzającą w pierwsze soboty. Jeżeli moje życzenia zostaną spełnione, Rosja nawróci się i zapanuje pokój. Jeśli nie, bezbożna propaganda rozszerzy swe błędne nauki po świecie, wywołując wojny i prześladowanie Kościoła. Dobrzy będą męczeni, Ojciec Święty będzie wiele cierpiał. Różne narody zginą, na koniec moje Niepokalane Serce zatriumfuje”. 

Siedem lat po zakończeniu fatimskich objawień Matka Boża zezwoliła siostrze Łucji na ujawnienie treści drugiej części tajemnicy fatimskiej. Jej przedmiotem było nabożeństwo do Niepokalanego Serca Maryi. 10 grudnia 1925 r. objawiła się siostrze Łucji Maryja z Dzieciątkiem i pokazała jej cierniami otoczone serce. 

Dzieciątko powiedziało: “Miej współczucie z Sercem Twej Najświętszej Matki, otoczonym cierniami, którymi niewdzięczni ludzie je wciąż na nowo ranią, a nie ma nikogo, kto by przez akt wynagrodzenia te ciernie powyciągał”. 

Maryja powiedziała: “Córko moja, spójrz, Serce moje otoczone cierniami, którymi niewdzięczni ludzie przez bluźnierstwa i niewierności stale ranią. Przynajmniej ty staraj się nieść mi radość i oznajmij w moim imieniu, że przybędę w godzinie śmierci z łaskami potrzebnymi do zbawienia do tych wszystkich, którzy przez pięć miesięcy w pierwsze soboty odprawią spowiedź, przyjmą Komunię świętą, odmówią jeden Różaniec i przez piętnaście minut rozmyślania nad piętnastu tajemnicami różańcowymi towarzyszyć mi będą w intencji zadośćuczynienia”.

Czas posmakować w Bogu...

Czas posmakować w Bogu...